dnes je 3.6.2020

Input:

Evidovaná nezamestnanosť zostáva od júna na rovnakej úrovni

23.9.2019, Zdroj: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR
Miera evidovanej nezamestnanosti sa v auguste udržala na úrovni 4,97 % rovnako ako za posledné tri mesiace. Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu a to aj so započítaním ľudí, ktorí sú práceneschopní alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 6,04 %. Medzimesačne to znamenalo pokles o 0,03 percentuálneho bodu, medziročne to bolo menej o 0,50 percentuálneho bodu.
 
Aj tento mesiac pribudli ďalšie stovky voľných pracovných miest a úrady práce budú intenzívne hľadať vhodných kandidátov z radov nezamestnaných ľudí a to najmä s pomocou projektov, ktoré pre uchádzačov o zamestnanie pripravil rezort práce.

V auguste pribudlo týchto miest až 1100 a celkovo tak zamestnávatelia nahlásili úradom 95 tisíc voľných pozícií. Z celkového počtu voľných pracovných miest je 13 tisíc nahlásených v agentúrach dočasného zamestnávania. Ako však naznačili minister Ján Richter, práve u agentúr je predpoklad istej duplicity. Keby sa tieto voľné miesta odpočítali, stále je na Slovensku 82 tisíc voľných pracovných miest, čo predstavuje obrovské číslo a zároveň výzvu ako pre rezort práce, tak aj pre zamestnávateľov a štát.

Za minulý mesiac úrady práce evidovali celkovo 166 241 uchádzačov o zamestnanie, 137 006 z nich bolo pripravených ihneď nastúpiť do pracovného pomeru. Medziročne počet tzv. disponibilných uchádzačov